چک کردن اتصال اینترنت در اندروید

ما میخوایم توی این آموزش ، یه برنامه بسازیم ، که بیاد بررسی کنه و ببینه اگه اینترنت دستگاه وصل بود که به کار خوش ادامه بده . و اگه به اینترنت وصل نبود ، بیاد و یه کار دیگه ای کنه .

اول از همه ، توی فایل AndroidManifest.xml دسترسی لازم برای بررسی وضعیت اینترنت رو به برنامه میدیم : 

حالا میایم و توی اکتیویتی اصلی برنامه ، یه تابع تعریف میکنیم به اسم haveNetwork . توی این تابع دو تا مقدار وای فای و دیتا ( یا همون داده تلفن همراه ) رو بهش میدیم با مقدار پیشفرض false . یعنی به صورت پیشفرض میگیم که دستگاه به اینترنت وصل نیست . حالا میایم و میگیم اگه دستگاه به اینترنت وصل بود ، با استفاده از isConnected ، بیا و این دو تا مقدار رو برابر true قرار بده . این میشه تابع haveNetwork : 

حالا میایم تابع بالا رو توی متد onCreate فراخوانی میکنیم . به این صورت که بهش میگیم اگه haveNetwork وجود داشت ( یعنی دستگاه به اینترنت وصل بود ) ، به کار خودت ادامه بده ، و اگه تابع haveNetwork برابر false بود ، بیا و اون کاری رو انجام بده که ما بهت میگیم . اینجاست که میتونیم هر کاری خواستیم رو انجام بدیم . مثلا با استفاده از intent ها بفرستیمش به یه اکتیویتی دیگه یا هر کار دیگه . که توی این مثال میخوایم با یه پیغام Toast ساده به کاربر بگیم به اینترنت وصل نیستی . این میشه کل کدهای MainActivity 

حالا اگه کاربر برنامه رو اجرا کنه و نت نداشته باشه یه پیغام بهش داده میشه 🙂

توی این آموزش هم فقط با کدهای جاوا کار کردیم و کاری به کار لایه گرافیکی نداریم ( هیچوقت هم به ظاهر یه دختر نگاه نکنید ، به عقل و شعورش نگاه کنید . البته مدیون من هستید اگه فکر کنید خودم اینکار رو انجام دادم 🙂    ) 

واسه دانلود سورس هم میتونید اپلیکیشن اندروید لایف رو از کافه بازار نصب کنید و از اونجا سورس رو دانلود کنید 

مجتبی صابری

همه عشقم برنامه نویسی هست | t.me/kotlin9

More Posts

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *