نمایش Toast سفارشی و زیبا در اندروید

حتما دیگه همتون با Toast توی اندروید آشنا هستید . همون ابزاری که واسمون یه پیام رو نمایش میده . و ابزار ساده و به درد بخوری هم هست . اما مشکلی که داره اینه که خیلی ساده هست ! یعنی رنگ و بکگراند و افکت آنچنان خاصی نداره . توی این آموزش و با استفاده از یه کتابخونه خیلی خوب ، نمایش Toast رو دلچسب تر و زیباتر میکنیم !

اولین چیز اینه که توی build.gradle اصلی پروژه این کد رو اضافه میکنیم : 

و توی build.gradle توی پوشه app ، کتابخونه رو اضافه میکنیم : 

حالا فرض کنیم که یه Button یا همون دکمه تعریف کردیم توی لایوت ، با آی دی button_error و اتصالش رو هم توی اکتیویتی انجام دادیم : 

حالا میخوایم بگیم اگه روی دکمه error کلیک شد ، یه پیغام خطایی با رنگ قرمز نشون بده که متفاوت از یه Toast عادی و بی روح باشه ! . خیلی آسون از این کد استفاده میکنیم : 

کد اصلی توی کدهای بالا ، این تکه کد هست : 

کلمه کلیدی Toasty که از کتابخونه ای که اضافه کردیم قابل استفاده هست واسمون . اول Toasty رو مینویسم و بعد میتونیم مشخص کنیم که چه نوع پیغامی میخوایم نشون داده بشه . با استفاده از این کتابخونه ، میتونیم پیغام هایی از نوع error با رنگ قرمز و success با رنگ سبز و warning با رنگ زرد و info با رنگ سبز رو نشون بدیم . که چون میخوایم یه پیغام error باشه بعد از Toasty از کلمه error استفاده میکنیم . حالا از ما چهار تا ورودی میخواد . اولیش که اسم اکتیویتی هست که توش هستیم . دومیش متن پیام هست . سومیش مدت زمان نمایش پیام هست که میتونه LONG یا SHORT باشه و چهارمیش مربوط به اینه که آیکن رو هم نشون بدم یا ندم . که اگه از true استفاده کنیم آیکن ضربدر قرمز رنگ رو هم به صورت اتوماتیک واسمون نشون میده و اگه هم از false استفاده کنیم که آیکنی نشون داده نمیشه و فقط متن پیام رو نمایش میده ( دقت کنید که چون این یه کتابخونه اونور آبی هست و مال خارجی های عزیز هست ، آیکن رو به صورت پیشفرض سمت چپ نمایش داده میشه که واسه ما ایرانی ها زیاد جالب نیست . البته میتونیم کاری کنیم که سمت راست هم نشون بده آیکن رو ، ولی باید API بالای ۲۳ استفاده کنیم که اینم جالب نیست زیاد . کلا اگه ما هم خارجی بودیم نمایش آیکن به دردمون میخورد ! به شخصه اگه خارجی بودم ، کمترین و بی ارزش ترین چیزی که بهش فکر میکردم نمایش آیکن سمت چپ یا راست بود ! بعد از ظهرا میرفتم لب ساحل و شبا هم میرفتم دیسکو میسکو و کاری هم به اندروید مــَـندروید نداشتم ! ) . 

حالا اگه بخوایم یه پیغام موفقیت آمیز سبزرنگ نشون بدیم ، از این کد استفاده میکنیم : 

حالا اگه به سرمون زد که از آیکن استفاده کنیم و تازه آیکنی که خودمون هم دوس داریم باشه چی ؟! خیلی ساده ، میایم آیکن مورد نظرمون رو توی فولدر drawable اضافه میکنیم و از این کد استفاده میکنیم : 

یه نمونه برنامه ساخته شده : 

لینک صفحه اصلی کتابخونه توی گیت هاب : 

کتابخانه Toasty

و سورس رو هم که میتونید دانلود کنید : 

دانلود سورس

مجتبی صابری

همه عشقم برنامه نویسی هست | t.me/kotlin9

More Posts

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *