آموزش ساخت یک دایالوگ انیمیشن زیبا

یکی از پر کاربردترین ابزار ها توی اندروید ، دایالوگ هست ( Dialog ) . که به لطف متریال دیزاین ، انواع و اقسام این دایالوگ ها رو دیدید . توی این آموزش ، میخوایم یه دایالوگ بسازیم که اولا دکمه ها و گوشه هاش گرد و قشنگ باشه ، و اینکه به صورت انیمیشن هم باشه . یعنی از حالت خشک بودن درش بیاریم . 

یه پروژه جدید توی اندروید استودیو میسازیم و توی پوشه res و فایل colors.xml این کد ها رو قرار میدیم تا رنگ هامون مشخص بشه : 

ما توی این برنامه میخوایم دو تا دکمه ( Button ) بذاریم ، که یکیش میگه اینترنت وصله ، و یکیش میگه اینترنت قطعه . پس توی لایه اصلی یعنی activity_main.xml این کدها رو می نویسیم : 

 همونطور که گفتم دو تا دکمه داریم . پس میایم واسه هر کدوم از دکمه ها ، یه لایوت طراحی میکنیم . اول از دکمه ای شروع میکنیم که میگه اینترنت وصله . توی این لایوت ، بک گراند سبز ، یه دکمه که بهش میگم از توی فایل drawable حالت گرد بودن گوشه ها رو انتخاب کن ( کدش رو میذارم بعد ) ، یه شکلک خندان هم میذاریم واسه ImageView . اسم لایه رو میذاریم dialog_postive_layout و این کدها رو توش می نویسیم : 

یه لایه هم میسازیم به اسم dialog_negative_layout و تقریبا مثه لایه قبل هست با این تفاوت که رنگ غالبش قرمز هست و اون شکلک هم یه شکلک غمگین هست : 

گفتیم که میخوایم دکمه هامون گوشه هاش گرد باشه ، پس توی فولدر drawable یه فایل میسازیم به اسم round_button.xml با این کدها : 

و میرسیم به کدهای اکتیویتی اصلی یعنی MainActivity که این کدها رو داخلش کد نویسی میکنیم ! 

و این میشه خروجی برنامه : 


و به عنوان تمرین ، یه سری از کدها رو هم توضیح ندادم و نگفتم ، که خودتون زحتمش رو میکشید و سورس رو دانلود و ایمپورت میکنید و نگاه میکنید تا ببینید چی به چی هست 🙂 

دانلود سورس

مجتبی صابری

همه عشقم برنامه نویسی هست | t.me/kotlin9

More Posts

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *