آموزش انیمیشن FadingTextView در اندروید

قبلا یه آموزش مربوط به fadingTextView یا همون محو و ظاهر شدن یه تکست ویو توی اندروید گذاشته بودم روی سایت ، که این آموزش جدیدتر و به قولی آپدیت شده و راحت ترش هست . جا داره یادی کنم از دوستان قدیمی خودم ، یعنی HTML و CSS که هنوز هم با هم در ارتباطیم ! 

ما توی این آموزش فقط از xml استفاده میکنیم و کاری به کدهای جاوا و کلاس هامون نداریم

بسیار خوب ، میخوایم یه تکست ویو داشته باشیم ، که چند تا جمله رو واسه ما لود کنه ، با این توضیح که اول یه جمله رو نشون میده ، بعد جمله اول محو میشه ، بعد جمله دوم و همینطور الی آخر . برای اینکه چند تا جمله پشت سر هم رو به یه TextView بدیم ، روش استاندارد اینه که بیایم و توی فایل String.xml یه آرایه از تکست ها تعریف کنیم . یعنی این : 

اسم آرایه بالا رو هم دادیم text . خوب ، اگه بخوایم توی لایوت خودمون یه تکست ویو داشته باشیم که خیلی راحت میایم و از تگ TextView استفاده میکنیم . ولی اگه بخوایم یه حالت انیمیشن و قشنگ داشته باشه ، قبلش باید کتابخونه لازم اینکار رو ، توی فایل build.gradle ماژول app اضافه کنیم ، که کتابخانه ما این هستش : 

حالا میایم و توی لایوت خودمون از کتابخانه بالا استفاده میکنیم ، به چه شکل ؟ به این شکل که میخوایم یه FadingTextView داشته باشیم ، پس این میشه تگ اصلی لایوت ما : 

توی کدهای بالا و خط ۸ ، آدرس اون آرایه تکست که توی فایل string بوده رو به برنامه دادیم و خط آخر یعنی timeout هم سرعت محو و ظاهر شدن رو تعیین میکنه . واسه اینکه تفاوت این افکت با یه تکست ویو معمولی هم بیشتر مشخص باشه ، بالا و پایین این FadingTextView دو تا TextView معمولی تعریف میکنیم . نتیجه کار : 


واسه دانلود سورس ، باید اپلیکیشن اندروید لایف رو از کافه بازار نصب کنید و سورس رو از طریق اپلیکیشن دانلود کنید 

مجتبی صابری

همه عشقم برنامه نویسی هست | t.me/kotlin9

More Posts

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *